Świnki morskie - choroby zębów gryzoni

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Coraz częściej w naszych domach trzymane są zwierzęta typu królik czy świnka morska i coraz częściej niestety owi pacjenci trafiają do nas z problemami dentystycznymi.


Również niestety, owe choroby zębów w głównej mierze są spowodowane błędami dietetycznymi (pomijając fakt wady genetycznej budowy czaszki u królików miniaturowych, w konsekwencji której dochodzi do wad zgryzu u tej rasy)


Najczęściej popełnianym przez właściceli błędem jest podawanie królikom i gryzoniom suchego  chleba  / kostek wapniowych w przeświadczeniu, iż będa sobie one ścierały na nim zęby.

Niewielu wie, iż zwierzęta te ścierają zęby same o siebie podczas procesu żucia siana oraz zielonek, które są  dla nich dodatkowo źródłem wszystkiego czego w swoim życiu potrzebują.

Specyficzne ruchy żuchwy na boki podczas żucia sprawiają, iż zęby górne ścierają sie o zęby dolne – im więcej więc siana dostaje nasz pupil, tym lepiej.


Kolejnym błędem popełnianym przez właściceli jest podawanie królikom i gryzoniom nadmiaru węglowodanów, a czasem także tłuszczu. Nieraz słyszałam o królikach podjadających ciasteczka, czy jedzących tylko np. ziarna zbóż. Na dłuższą mete jest to dla nich zabójcze (nie wytrzumuje tego specyficzna mikroflora przewodu pokarmowego oraz wątroba)


Co więc powinny jeść nasze króliki? Otóż im więcej włókna, tym lepiej. A włókno znajduje się nie tylko w sianku i mieszankach ziołowych (na rynku jest teraz ogromny wybór takich frykasów – na pewno znajdziemy coś w sam raz dla naszego podopiecznego), ale także w zwykłej trawie,  świeżych roślinach zielnych, warzywach oraz specjalnie przygotowanych peletkach. Od czasu do czasu możemy podać także jabłuszko (witaminy, ale i węglowodany proste) lub kawałek jakiegoś innego owocu.

U młodych zwierząt ważne jest także podawanie warzyw bogatych w wapń (np. zielona pietruszka)


Na koniec zamieszczam zdjęcia RTG naszych pacjentów, u których – mimo doskonałej opieki – rozwinęła się poważna choroba zębów. W tym przypadku górę wzięła genetyka, a właścicele królika muszą przygotować sie na poważne zabiegi dentystyczne u swoich podopiecznych.


Dbajmy więc o dietę naszych malych pupili, aby zminimalizować bądź przynajmniej odwlec w czasie skutki nieprzemyślanej hodowli zwierząt.


RTG skośne prawoboczne świnki


Copyright © 2010 lecznicajaworzno.pl. Powered by Joomla
Template designed by Towfiq I.