Nowiny

Świnki morskie - choroby zębów gryzoni

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Wpisany przez lek. wet. Alina Węglarzy

Coraz częściej w naszych domach trzymane są zwierzęta typu królik czy świnka morska i coraz częściej niestety owi pacjenci trafiają do nas z problemami dentystycznymi.


Również niestety, owe choroby zębów w głównej mierze są spowodowane błędami dietetycznymi (pomijając fakt wady genetycznej budowy czaszki u królików miniaturowych, w konsekwencji której dochodzi do wad zgryzu u tej rasy)


Najczęściej popełnianym przez właściceli błędem jest podawanie królikom i gryzoniom suchego  chleba  / kostek wapniowych w przeświadczeniu, iż będa sobie one ścierały na nim zęby.

Niewielu wie, iż zwierzęta te ścierają zęby same o siebie podczas procesu żucia siana oraz zielonek, które są  dla nich dodatkowo źródłem wszystkiego czego w swoim życiu potrzebują.

Specyficzne ruchy żuchwy na boki podczas żucia sprawiają, iż zęby górne ścierają sie o zęby dolne – im więcej więc siana dostaje nasz pupil, tym lepiej.


Kolejnym błędem popełnianym przez właściceli jest podawanie królikom i gryzoniom nadmiaru węglowodanów, a czasem także tłuszczu. Nieraz słyszałam o królikach podjadających ciasteczka, czy jedzących tylko np. ziarna zbóż. Na dłuższą mete jest to dla nich zabójcze (nie wytrzumuje tego specyficzna mikroflora przewodu pokarmowego oraz wątroba)


Co więc powinny jeść nasze króliki? Otóż im więcej włókna, tym lepiej. A włókno znajduje się nie tylko w sianku i mieszankach ziołowych (na rynku jest teraz ogromny wybór takich frykasów – na pewno znajdziemy coś w sam raz dla naszego podopiecznego), ale także w zwykłej trawie,  świeżych roślinach zielnych, warzywach oraz specjalnie przygotowanych peletkach. Od czasu do czasu możemy podać także jabłuszko (witaminy, ale i węglowodany proste) lub kawałek jakiegoś innego owocu.

U młodych zwierząt ważne jest także podawanie warzyw bogatych w wapń (np. zielona pietruszka)


Na koniec zamieszczam zdjęcia RTG naszych pacjentów, u których – mimo doskonałej opieki – rozwinęła się poważna choroba zębów. W tym przypadku górę wzięła genetyka, a właścicele królika muszą przygotować sie na poważne zabiegi dentystyczne u swoich podopiecznych.


Dbajmy więc o dietę naszych malych pupili, aby zminimalizować bądź przynajmniej odwlec w czasie skutki nieprzemyślanej hodowli zwierząt.


RTG skośne prawoboczne świnki


   

Toxoplazmoza - czy koty są winne?

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

taxoplazmoza pod mikroskopem źródło: wikipedia.org
Co to za choroba?

Czy naprawdę jest taka groźna? Czy możemy się zarazić od naszego kota?

Gdzie jest ten pasożyt? Czy musimy pozbyć się naszego kota bo żona jest w ciąży?

Te i inne pytania zadają często zaniepokojeni właściciele kotów przychodzący do naszej lecznicy. Chciałabym przybliżyć Państwu problem toxoplasmy oraz rozwiać kilka wątpliwości oraz obalić mity ,które narosły wokół tej choroby.

Więcej: Toxoplazmoza - czy koty są winne?

   

Alergie i testy alergiczne u psów

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

W naszej lecznicy wykonujemy testy alergiczne w psów w celu diagnozowania i potwierdzania alergii u psów. Atopowe zapalenie skóry czyli alergia na alergeny wziewne jest częstą przypadłością szczególnie psów rasowych.

Więcej: Alergie i testy alergiczne u psów

   

Strona 1 z 6

Copyright © 2010 lecznicajaworzno.pl. Powered by Joomla
Template designed by Towfiq I.